Your SEO optimized title

Doppler İncelemelerinin Bebek Üzerine Zararlı Etkileri Var mıdır?

Doppler İncelemelerinin Bebek Üzerine Zararlı Etkileri Var mıdır?

Doppler Ultrason, ses dalgaları ile yapılan bir tetkik şeklidir. Doppler Ultrason, ultrason cihazlarının içinde bulunan bir modalitedir.  Amaç; damar içindeki kan akımını değerlendirmektir. Bu şekilde birtakım ekstra değerlendirmeler yapılabilmektedir. Doppler Ultrason bebeğe zararlı değildir. Yalnızca çok uzun süre bakılmaması önerilir. Çünkü bebeğin dokularında ısınmaya neden olabilir.

Anne Karnındaki Bebekler

Anne karnındaki bebekler ultrason ile değerlendirildikten sonra, aynı seansta Doppler Ultrason ile de değerlendirilir. Böylece kalp ve diğer damarlardaki kan akımı değerlendirilerek bebeğin sağlığı hakkında daha ayrıntılı bilgi edinilir. Bu tetkik ile kalp içi yapılar, delik olup olmadığı değerlendirilir. Ayrıca beynin içindeki damarlardaki kan akım şekline bakılarak bebeğin oksijenasyonu hakkında ve iyilik hali hakkında bilgi elde edilir.

Anne karnında iken bebeğin akciğerleri henüz çalışmamaktadır. Bu nedenle bebeğin vücudunda birkaç adet bağlantı veni ve delik bulunmaktadır. Bu bağlantı venleri ve delikler bebek doğduktan sonra genellikle kapanır.  Bunlardan biri olan Duktus venozus denilen bağlantı damarındaki akım şekline bakılarak kalbin ikincil değerlendirmesi de yapılır.  Bu damarın değerlendirilmesi 11-13. haftalarda ve 18-22. haftalarda yapılır. Bebeğin yüzü yukarı gelecek şekilde yatarken bakılır. Damar içindeki kan akımında derin V’ler yoksa kalp de iyi demektir.

Ayrıca göbek kordonu değerlendirilir.

Göbek kordonunda normalde iki atardamar bir toplardamar mevcuttur. Bazen tek atardamar tek toplardamar bulunur. Bazen de iki atardamar olmasına rağmen birindeki akım kaybolmuş olabilir. Tüm bu damarları Doppler Ultrason ile değerlendirmek lazımdır. Hem akım olup olmadığı değerlendirilir, hem de akım şekli değerlendirilir. Bunlar da bebeğin iyilik halini belirtir.

Annelerin de uterin arterleri bu modalite ile değerlendirilir. Uterusun ve plasentanın beslenmesi uterin arterler tarafından sağlanmaktadır. Uterin arterlerde olan akım değişiklikleri de plasentanın iyilik hali hakkında bilgi vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor