Your SEO optimized title

Doppler Ultrason Yapılırken Ağrı Duyacak Mıyım?

Doppler Ultrason Yapılırken Ağrı Duyacak Mıyım?

Doppler Ultrason Yapılırken Ağrı Duyacak Mıyım?
Doppler Ultrason Yapılırken Ağrı Duyacak Mıyım?

Doppler Ultrason, özellikli ultrason cihazları tarafından yapılan bir tetkiktir. Doppler Ultrason sırasında hastanın incelenecek bölgesine göre hasta uzanır ya da ayakta durur. Sadece bacak toplar damarlarının incelenmesi sırasında hasta ayakta dururken diğer incelemelerde hastalar uzanarak tetkik edilir. Tetkik ultrason probu ile ve jel sürülerek yapılır. Doppler Ultrason yapılırken ağrı duyacak mıyım? sorusu hastaların bir kısmı tarafından merak edilen bir konudur. Doppler Ultrason yapılırken ağrı duyulmaz. Çünkü işlem sırasında sadece ultrason probundan çıkan ses dalgaları mevcuttur. Bu ses dalgaları görüntülenmek istenen bölgeye gönderilir ve ultarson probu tarafından çarpıp dönen dalgalar algılanıp cihaz tarafından işlenir. Bu şekilde görüntüleme elde edilir. Bilindiği üzere ses dalgaları vücutta herhangi bir ağrıya neden olmaz.

Doppler Ultrason nasıl yapılır?

Doppler Ultrason, tetkik edilecek alana göre farklı şekillerde yapılır.

Bacak toplar damarlarının değerlendirilmesi isteniyorsa Doppler Ultrason ayakta yapılır, bu şekilde yerçekiminin etkisine karşı toplar damarlardaki akım şekli ve geri akım yani kaçak olup olmadığı değerlendirilir. Eğer kaçak varsa bu damarların tedavi edilmesi gerekir.

Arteriyel incelemelerde, yani vücuttaki atar damarların incelenmesinde hastanın yatarak değerlendirilmesi uygundur. Çünkü yerçekiminin bu durumda herhangi bir aktif etkinliği sözkonusu değildir. İncelenecek damarlara önce B modda yani gri skalada bakılır, varsa damar duvarındaki kireçlenmeler ve pıhtılar değerlendirilir, ardından Renkli Doppler Ultrason ile akım yönü ve rengi değerlendirilir, en son akım hızına bakılarak tetkik tamamlanır.

Vücutta tespit edilen kitlelerin değerlendirilmesinde yapılan Doppler Ultrason ile kitlenin damarlanmasının yoğunluğu değerlendirilir. Bu şekilde kitlenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu ayırt edilmeye çalışılır.

Doppler Ultrasonla ağrı duyacak mıyım?

Doppler Ultrason ses dalgaları kullanılarak yapılan bir tetkiktir. Tetkik sırasında jel ve ultrason probu kullanılır. Ağrılı bir tetkik değildir. Doppler Ultrason yapılırken ağrı duyacak mıyım? diye endişe eden hastalarımız işlem bitiminde hiçbir ağrı hissetmeden tetkikin sonuçlandığını görmektedir. Tetkik sonuçları aynı anda hastaya verilmektedir.

Doppler Ultrason, uzman gözler tarafından yapıldığında  hızlı ve güvenilir bir tetkiktir. Ağrısız olması da avantajlarından birisidir.

Doppler Ultrason Yapılırken Ağrı Duyacak Mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor