Your SEO optimized title

Sürekli Ultrason Zararlı Mıdır?

USG (Ultrason) radyasyon içermediğinden sıklıkla yapılabilmektedir.

Sürekli Ultrason Zararlı Mıdır?
Sürekli Ultrason Zararlı Mıdır?

Laboratuvarlarda hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda yüksek doz uygulanarak olabilecek zararlar araştırılmıştır. Bu deneylerin verileri ışığında yüksek dozda ultrasona maruz kalmanın ilgili bölgeden yüksek ısı oluşturarak erime sonucu oluşan çukurlaşmanın gerçekleşebildiğini göstermektedir. Fakat normal dozdaki insan uygulamalarında herhangi bir yan etkiye rastlanmamıştır. Dolayısı ile bu tekniğin istenilen sıklık ile yapılabilir olduğu doğrulanmış, genel söylenti olan USG’nin zararlı olduğu hipotezi çökertilmiştir.

Belirgin bir zararın olduğu tespit edilememiştir.

USG (Ultrason) ile genellikle birlikte uygulanmakta olan renkli doppler ile ilgili olarak da yoğun olarak klinik çalışmalar yapılmaktadır. Şimdiye dek belirgin bir zararın olduğu tespit edilememiştir. Bu çalışmalar genellikle 2. trimester dönemde yapılmaktadır

USG tekniğinin sakıncalı olabileceği tek nokta, bu işlem yapıldıktan sonra elde edilen görsel verilerin uzman hekimler tarafından doğru şekilde yorumlanmasından kaynaklanan sıkıntılar olabilir. Eğer elde edilen veriler doğru yorumlanmaz ise tedavi gerektirmeyen bir durum varmış gibi görünebilmekte ve bu esnada hastalık gelişebilmektedir. Diğer yandan sağlıklı bir dokuya ya da organa ilaç tedavisi uygulanabilir ve bu yapının fonksiyonları yanlış ve gereksiz tedavi ile bozulabilmektedir.

USG tedavisi şimdiye dek belirgin bir yan etkiye sebep olmaması ve radyasyon içermemesi nedeni ile rahatlıkla tercih edilebilir bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor