Your SEO optimized title

Transvajinal Ultrason

Transvajinal ultrason, kadın üreme organlarının incelenmesi amacıyla kullandığımız bir ultrason biçimidir.

Transvajinal Ultrason
Transvajinal Ultrason

Transvajinal Ultrason cihazı tarafından gönderilen yüksek frekanslı ses dalgalarının dönüşünün bir bilgisayar yardımı ile işlenmesi sonucu ortaya çıkan görüntü bir monitörün üzerinde mevcut durumun izlenmesine olanak sağlar. Böylece bu tetkik ile rahmin (uterusun), fallop tüplerinin ve overlerin (yumurtalıkların) biçimini, durumunu ve pozisyonunu görebiliriz. Transvajinal ultrasonda elde edilen bu görüntüler ayrıca, en önemli üreme alanlarındaki blokajları (tıkanıklıkları) veya gelişim anormalliklerini de görmemizi sağlamaktadır.

Transvajinal ultrasonun yapılması

İşlem, yaklaşık 5-15 dakika zaman alır. Bu süre tüb bebek tedavisine ilişkin tetkiklerinde daha uzun olabilir. Transvajinal tetkik sırasında çubuk şeklindeki ultrason probu vajinaya sokulur. Bu prob, rahmin ve overlerin görüntülerini ultrason cihazına oradan da monitöre aktarılması ile gerçekleşir. Bu ultrason ağrısız ve tamamıyla zararsızdır ama doğası gereği, rahatsızlık veren bir tetkik olduğunu söyleyebiliriz.

Transvajinal ultrasonun sadece hastalık hallerinde değil gebeliğin erken evresinde gebelik tanısı için de kullanılmaktadır.

Transvajinal ultrason için lütfen randevu alınız.

Transvajinal Ultrason Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor