Your SEO optimized title

Ultrason Nedir?

Ultrason Nedir?

Ultrasonografi
Ultrasonografi

USG (ultrasonografi) yıllardır tıp alanında yaygın olarak kullanılan bir tetkik yöntemidir. Bu işlem sırasında önce ilgili bölgeye jel sürülmekte ve daha sonra üstünde prob gezdirilmektedir. İstenildiği ya da hekiminizin önerdiği takdirde bu görüntüler çıktı şekilde hastaya da verilebilmektedir.

Bu tetkikin pek çok avantajı bulunur.

Ultrason (USG) ile hem iç organlar hakkında bilgi edilebilir, hem de gebelik tanı ve kontrolünde fetüsü izlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bu tetkik gebeliğin özellikle ilk aylarında, 11. ve 14. haftalarında, 18. Ve 23. haftalarında, 32. haftasında, 38. haftasında rutin olarak yapılır. Bu tetkikin pek çok avantajı bulunur. Özellikle radyasyon içermiyor olması bu avantajlardan en önemlisidir. Böylece arzuladığınız sayıda bu işlemi yaptırabilirsiniz.

Bu tetkik sayesinde iç organ ve dokulardaki yapısal bozulmalar tetkik edilebilmekte, gebe kişilerin hamilelikleri süresince bebeğin gelişimi konusunda bilgi edinilebilmektedir. Fakat hamilelikte bebeğin gelişimindeki herhangi bir bozukluk kısmen tespit edilebilir. Bununla birlikte bebeğin rahimdeki duruş pozisyonu nedeniyle tetkik değişik zamanlarda tekrar denenebilir.

Hastalıkların ve yapısal bozuklukların erken tetkik ve teşhisinde çok fazla önemli bir yer edinen USG, kliniğimizde yapılabilmektedir. Herhangi bir hastalık şüphesi ile hekimlere başvuran insanların birkaç tetkik birden yaptırması hastalığın tetkik ve teşhisinde daha güvenilir sonuçlar vermektedir.

Ultrasonografi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor