Your SEO optimized title

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu
Ayrıntılı Gebe Ultrasonu

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu bebeğin organlarının gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, amniyotik sıvının nispeten fazla olması nedeniyle görünebilirliğinin arttığı ve böylece organların nispeten daha detaylı olarak görülebildiği gebeliğin 18 ila 23. haftaları arasında genellikle Radyoloji Uzmanı Doktorlar tarafından uygulanan bir incelemedir.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu Sırasında Bebek Ayrıntılı Biçimde İncelenir

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu sırasında annede meydana gelmiş tüm değişiklikler, yani fetüs (bebek), plasenta (bebeğin eşi), umblikal kord (bebek kordonu), serviks (doğum kanalı) açıklığı, “baştan ayağa” gözden geçirilir ve ultrason ile izlenebilecek tüm özellikler dikkatli bir şekilde incelenerek bebeğin ve gebeliğin sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlanır.

Detaylı Gebe Ultrasonu Yapılmasındaki Temel Amaç;

Yebeğin yapısal kusurlar açısından taranması, değerlendirilmesidir. Ayrıntılı ultrason incelemesi ile saptanan kusurlar (makrosefali gibi) ve / veya genetik bir kusura işaret edebilecek durumların (koroid pleksus kisti, böbrek pelvisinde genişleme, amniyotik sıvısının miktarının değerlendirilmesi gibi) varlığında kesin tanı amacıyla anne adayı bilgilendirilir.

Ayrıntılı gebe ultrasonu yapılırken anne ya da bebek zarar görmez.

Ayrıntılı ultrason incelemesinde en tecrübeli olan ve en gelişmiş cihazları kullanan uzmanlar bile doğumsal kusurların ancak %70-80’ini tespit edebilir. Çünkü bazı doğumsal kusurlar ultrasonografide görülemeyen veya çok zor görülen bulgular verir; bazıları da ilk belirtilerini doğum sonrası erken veya geç dönemde verir.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu 18 ila 23 . hafta arasında yapılır

Ayrıntılı gebe ultrasonu gebelerde 18 ila 23. haftaları arasında yapılması mümkün olup bu zaman aralığının geçirilmemesi gerekir. Ayrıntılı Ultrason Radyoloji uzmanları tarafından yapılır ve raporlandırılabilir. Bu nedenle gebeliğin takibini genel olarak kadın doğum uzmanlarının alanında olmasına rağmen ayrıntılı ultrasonu mutlak surette bu konuda deneyimli bir radyolog tarafından yapılması gerekir.

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor