Your SEO optimized title

Pelvik Ultrason

Pelvik Ultrason

Pelvik Ultrason çok sık başvurulan bir tetkiktir.
Pelvik Ultrason çok sık başvurulan bir tetkiktir.

Pelvik Ultrason ile pelvik organlar değerlendirilir. Pelvik organlar kadınlarda mesane, uterus ve overler; erkeklerde mesane ve prostattır.

Pelvik ultrason öncesinde hangi hazırlıklar gerekmektedir?

Pelvik ultrason , karından yapılan ultrasondur. İşlem öncesinde açlık gerekmez. Pelvik organlar değerlendirileceği için sadece mesane doluluğu gerekir. Yani hasta işlem öncesi idrara sıkışık olmalıdır. Ancak aşırı sıkışıklık da istenmez, bu da pelvik organları iteceği için görüntülemede istenmeyen bir durumdur. En ideali, hasta işleme gelirken yanında küçük bir şişe su getirmesidir. İşlemden yarım saat önce içmeye başlamalı, tuvalet ihtiyacı başladığı zaman da görüntüleme yapılmalıdır.

Pelvik ultrason neden yapılır?

Bu inceleme, pelvik organlarda olan değişiklikleri değerlendirmek için yapılır. Kadınlarda pelvik ağrı nedeninin araştırılmasında en sık başvurulan yöntemdir.

Pelvik ağrı nedenleri;

  1. uterusta büyük boyutlara ulaşmış myomlar,
  2. belirgin büyümüş over kistleri,
  3. overlerde çikolata kistleri
  4.  idrar yolu iltihabı,
  5. üreter alt uç taşları
  6.  nadiren mesane taşı olabilir.

Bunların dışında nadiren ektopik böbrek dediğimiz böbreğin mesane komşuluğunda yerleşmiş olduğu durumlarda böbrek taşları da bu bölgede ağrı yapabilir. Ektopik böbrek yani böbreğin normal yerinde değil de pelvik bölgede olması genellikle tesadüfen tespit edilen bir durumdur. Böbreğin pelviste olmasının hastaya belirgin bir zararı yoktur. Sadece ektopik böbreklerde taş oluşma ihtimali daha fazladır.

Erkeklerde de belli bir yaştan sonra benign prostat hipertrofisi (iyi huylu prostat büyümesi) yönünden inceleme amacıyla kullanılabilir. Benign prostat büyümesi, 50 yaşından sonra erkeklerde sık görülen bir rahatsızlıktır. İdrarın tam boşaltılamaması, kesik kesik idrar yapma, gece sık idrara çıkma gibi şikayetlere neden olur. Ultrason ile prostat incelemesi hastanın tedavisinin planlanması açısından önemlidir. Ayrıca her yaşta prostat ve mesane kanserleri, üreter alt uç taşları değerlendirilmesi açısından da bu inceleme yöntemi  kullanılabilir.

Bu ultrason tetkiki; radyasyon içermeyen, zararsız ve hızlı sonuç veren bir yöntemdir. Uzman bir radyolog tarafında iyi bir cihaz eşliğinde yapılan inceleme, oldukça güzel sonuçlar verir.

Pelvik Ultrason ihtiyacınız var ise randevu için lütfen bize ulaşın

Ultrason Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor