Your SEO optimized title

Gebelik Tanısı

Gebelik Tanısı

Gebelik Tanısı
Gebelik Tanısı

Gebelik tanısı kanda beta HCG düzeyi ve Transvajinal Ultrason ile konulur.

Gebeliğin çok erken evresinde kese görülmeyebilir. Bu dönem rahim duvarında kalınlaşma, sağ veya sol overde kalın duvarlı korpus luteum kisti bulunması kese görülmese bile gebelik lehine değerlendirilir. Transvajinal Ultrason ile 1-2 hafta sonra yapılan kontrol tetkiklerinde gebelik kesesi görülebilir.

Gebelik Tanısı İçin Transvajinal Ultrason

Yüksek beta HCG düzeyi her zaman sağlıklı gebelik anlamına gelmeyebilir. Erken gebelik döneminde gebelik kesesinin yerleşim yeri (dış gebelik), kese duvarının düzensiz olup olmadığı ve etrafında sıvı olup olmadığı (düşük nedenleri), kesede bebek olup olmadığı (anembrionik gebelik) değerlendirilir.

Transvajinal Ultrasonda kullanılan prob bebeğin bulunduğu rahimin içine girmez vajinada kalır. Bu nedenle düşük nedeni değildir. Transvajinal Ultrason tehlikesiz bir tetkik yöntemidir.

Gebelik Tanısı, ayrıntılı bilgi ve randevu için bize ulaşın.

2 thoughts on “Gebelik Tanısı

  1. Hocam merhaba,
    gebelik tanısı yazınızda transvajinal ultrason yapılmasından bahsetmişsiniz. ancak ben transvajinal ultrason yaptırmaktan korkuyorum. bu konuda ne yapabiliriz.

    1. Merhabalar,
      Eğer bebek belirli bir haftanın üzerinde ise transvajinal ultrasona gerek kalmaz. Karından ultrason ile bebek değerlendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor