Your SEO optimized title

Detaylı Gebe Ultrasonu

Detaylı Gebe Ultrasonu

Detaylı Gebe ULtrasonu
Detaylı Gebe Ultrasonu

Detaylı Gebe Ultrasonu, bebeğin organlarının gelişiminin büyük ölçüde tamamlandığı, amniyotik sıvının nispeten fazla olması nedeniyle görünebilirliğinin arttığı ve böylece organların nispeten daha ayrıntılı olarak görülebildiği gebeliğin 18 ila 23. haftaları arasında genellikle Radyoloji Uzmanı Doktorlar tarafından uygulanan bir incelemedir.

Detaylı Gebe Ultrasonu Sırasında Neler İncelenir?

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu nda annede meydana gelmiş tüm değişiklikler, yani fetüs (bebek), plasenta (bebeğin eşi), umblikal kord (bebek kordonu), serviks (doğum kanalı) açıklığı, “baştan ayağa” gözden geçirilir ve ultrason ile izlenebilecek tüm özellikler dikkatli bir şekilde incelenerek bebeğin ve gebeliğin sağlık durumu hakkında ayrıntılı bilgi sağlanır.

Detaylı Gebe Ultrasonu Neden Yapılır

Bebeğin yapısal kusurlar açısından taranması, değerlendirilmesidir. Ayrıntılı gebe ultrasonu incelemesi ile saptanan kusurlar (makrosefali gibi) ve / veya genetik bir kusura işaret edebilecek durumların (koroid pleksus kisti, böbrek pelvisinde genişleme, amniyotik sıvısının miktarının değerlendirilmesi gibi) varlığında kesin tanı amacıyla anne adayı bilgilendirilir. Detaylı gebe ultrasonu yapılırken anne ya da bebek zarar görmez.

Detaylı Gebe Ultrasonu Herşeyi Tespit Eder mi?

Ayrıntılı gebe ultrasonu incelemesinde en tecrübeli olan ve en gelişmiş cihazları kullanan uzmanlar bile doğumsal kusurların ancak %70-80’ini tespit edebilir. Çünkü bazı doğumsal kusurlar ultrasonografide görülemeyen veya çok zor görülen bulgular verir; bazıları da ilk belirtilerini doğum sonrası erken veya geç dönemde verir.

Detaylı Gebe Ultrasonu Hangi Dönemde Yapılır?

Detaylı gebe ultrasonu gebelerde 18 ila 23. haftaları arasında mümkün olup bu zaman aralığının geçirilmemesi gerekir. Detaylı Ultrason Radyoloji uzmanları tarafından yapılır. Her ne kadar gebelik takibini kadın doğum uzmanları yapsa da ayrıntılı gebe ultrasonu raporunu ancak Radyoloji Uzmanları verebilir. Bu nedenle uygun haftada ayrıntılı ultrason için ayrıntılı ultrason konusunda deneyimli bir radyoloji uzmanından randevu alarak bebeğinizin kontrollerini yaptırmayı ihmal etmeyin.

Detaylı Gebe Utrasonu hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

One thought on “Detaylı Gebe Ultrasonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor