Your SEO optimized title

Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı ultrason, detaylı ultrason ile aynı anlamdadır.

Ayrıntılı Ultrason
Ayrıntılı Ultrason

Ayrıntılı ultrason gebeliğin 17-23 haftalarında uygulanabilir. Fakat sıklıkla 17.-18. haftalarda yapılır. Ayrıntılı ultrason yaklaşık 20-30 dakika sürer. Ayrıntılı ultrason sırasında bir şüphenin oluşması ya da bebeğin incelenemeyen organları için 3-4 hafta sonra tekrar ultrason yapılması önerilebilir.

Ayrıntılı ultrason sırasında bir şüphe veya risk görülmemişse gebelik boyunca 1 kez ayrıntılı ultrasonun yapılması yeterlidir.

Detaylı gebe ultrasonu sırasında bebek ve bebeğe ait yapılar “tepeden tırnağa” gözden geçirilir bebeğin sağlığı iyice gözden geçirilir. Ayrıntılı ultrason sırasında bebeğin kafa içi, beyin, omurga (belde açıklık), göğüs boşluğu, kalp, karın ve organlar, mide, barsak, böbrek, kollar – bacaklar, parmaklar, yüz, v.b her organı ayrıntılı olarak incelenir. Ayrıca ayrıntılı gebe ultrasonu sırasında bebeğin içinde bulunduğu su, plasenta da değerlendirilir. Detaylı gebe ultrasonu ile tespit edilen bulgulara göre gebelik ve doğum için hazırlık ve önlemler alınabilir.

Ayrıntılı ultrason ile her türlü anomali saptanabilir mi?

Ayrıntılı ultrason ile bebekteki anomalilerin tamamının saptanması olanaklı değildir. Detaylı ultrason ile tespit edilebilen anomali oranı %70 civarındadır. Çünkü bazı anomaliler ayrıntılı ultrason ile saptanacak belirtiler vermez, bazı anomaliler ayrıntılı gebe ultrasonu yapıldıktan sonra hatta doğumdan sonra bile ortaya çıktığı görülür.

Ayrıntılı ultrason gerekli midir?

Özellikle gebelik boyunca sadece bebeğin sağlığı değil annenin de sağlığı da takip edilir. Sağlıklı anne sağlıklı çocuk anlayışı çerçevesinde ayrıntılı ultrason yapılmalıdır. Ayrıntılı ultrason ile erken tesbit edilecek anomaliler gebeliğin sonlandırılması ile annenin erken evrede gebeliğe bağlı sıkıntıları yaşamasının önüne geçilir.

Ayrıntılı ultrasonu kim yapar?

Ayrıntılı ultrason özellikle gebe ultrasonunda tecrübeli bir Radyoloji Uzmanı tarafından yapılır. Radyoloji uzmanları tarafından yapılan ayrıntılı ultrason sonrasında alınacak rapor bu konuda geçerli tek rapordur.

Ayrıntılı ultrason için gebeliğinizin 18 ila 22. haftaları arasında Radyoloji Uzmanından randevu alınız.

One thought on “Ayrıntılı Ultrason

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor