Your SEO optimized title

Hepatobilier Ultrason

Hepatobilier Ultrason (Hepatobilier US) Diğer Adıyla Karaciğer Ultrasonu

Hepatobilier ultrason
Hepatobilier ultrason

Karaciğer, karaciğerdeki safra yolları, karaciğer dışındaki yolları, safra kesesinin değerlendirildiği ultrason tetkikidir. Karaciğer Ultrasonu yapılabilmesi için  hastanın en az 8 saattir aç olması gereklidir. Hepatobilier Ultrason genellikle kronik karaciğer hastalığı olan kişilerin kontrolü amacıyla istenilmektedir.

Karaciğer Ultrasonu İle Neler İncelenir?

Karaciğerde kanser, siroz ve bunun gibi çeşitli hastalıklar hakkında bulgular aranır. Bununla beraber karaciğer ultrasonu ile yoğun şekilde görülen karaciğer yağlanmasının varsa seviyesine bakılır. Diğer pek çok hastalığın bulguları da olabilir. Karaciğerde kist/kitle var mı? Varsa kötü huylu olma ihtimali nedir? Benzeri sorulara yanıt aranmaktadır.

Karaciğer Ultrasonu ile Başka Nelere Bakılır?

Safra kesesi ultrasonu ile safra kesesi çok iyi şekilde değerlendirilir. Safra kesesinde bulunan taşlar, safra çamuru, safra kesesi iltihabı gibi hastalıklara bakılır. Karaciğer Ultrasonu yapılması esnasında karaciğer yağlanması olup olmadığı da görülebilmektedir. Karaciğer kanserin ilk yayıldığı organlardan biri olup bu nedenle karaciğerin ayrıntılı biçimde incelenmesi gerekir.

Pankreas ultrasonda tümüyle gözükmez sebebiyse bir kısmının midenin arkasında yer alıyor olmasıdır. Pankreasın kafa ve gövde kesimi değerlendirilir. Pankreas iltihabına işaret eden bulgular, pankreas kitlesi araştırılır.

Bu tetkikte dalağın büyüklüğüne bakılır. Şayet büyük ise ne kadar büyük olduğu ve dalak gelişmesine yol açabilecek birçok hastalıkla ilgili bulgular araştırılır.

İyi bir hepatobilier ultrason incelemesi 15 dakikadan az sürmemelidir. Karaciğer ve Safra Kesesinin değerlendirildiği bir ultrason şekli olduğundan detaylı ve uzun sürebilir. Tetkikinizi yaptırırken bunu göz önünde bulundurunuz.

Hepatobilier ultrason randevusu için bize ulaşın

bize-ulasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor