Your SEO optimized title

Karotis Vertebral Doppler

Karotis Vertebral Doppler

Karotis Vertebral Doppler, beyinle ilgili problemleri çözümlemek için önemli bir tetkiktir.

Karotis Vertebral Doppler önemli bir tetkiktir.
Karotis Vertebral Doppler önemli bir tetkiktir.

 Karotis Vertebral Doppler nedir?

Boyundaki beyni besleyen ana damarların yani halk arasındaki deyimle şah damarlarının Doppler Ultrason ile değerlendirilmesidir. Boyunda iki adet önde iki adet arkada beyni besleyen damarlar vardır. Öndekilere karotis arterler, arkadakilere vertebral arterler denilir. Beyni besleyen bu damarlar oldukça önemlidir. Karotis ve vertebral arterlerin içinde kireçlenmeler olabilir, bu kireçlenmeler kopup beyinde bir damarı tıkayabilir, pıhtı oluşabilir veya yırtık meydana gelebilir. Bu problemler sonucunda hastada bazı belirtiler meydana gelebilir. Bunlar hafif bir baş dönmesinden inmeye kadar geniş bir yelpazeyi içerir. Vertebral arterlerdeki kan akımının ayrıca toplam miktarı da önemlidir. Vertebral arterdeki toplam kan akımının azalması denge kaybı ve konuşma bozukluğuna yol açabilir.

Karotis Vertebral Doppler nasıl yapılır?

Tetkik sırasında hasta sedyeye sırtüstü yatar. Başının altına yastık konulması tercih edilmez, başı biraz geriye düşer. Hastanın incelenecek tarafını görüntüleyecek şekilde baş önce bir tarafa, sonra diğer tarafa çevrilir. Ultrason probu jel ile birlikte boyun damarlarını görüntülemek için kullanılır.  Önce gri skalada , daha sonra renkli olarak damarlar görüntülenir. Karotis arterler yani öndeki damarlar da vertebral arterler yani arkadaki damarlar da aynı yerden görüntülenir. Sadece ultrason probu hareket ettirilerek öndeki ya da arkadaki damarlar incelenir. Varsa damar içindeki plakların büyüklükleri ölçülür, yerleri belirtilerek raporda tanımlanır. Plakların akım hızında değişikliğe neden olup olmadığı spektral inceleme denilen bir yöntemle belirlenir. Darlık olduğunda akım hızı çok artar. Darlık varsa tanımlanır, akım hızının normal bölgedeki akıma göre ne kadar arttığı tespit edilerek yaklaşık darlık oranı belirtilir.

İnceleme sırasında ağrı hissedilir mi?

İnceleme ağrı veren bir yöntem değildir. Baş ani çevrilirse geçici baş dönmesi oluşabilir.

Karotis Vertebral Doppler zararlı mıdır?

Herhangi bir zararı yoktur. Radyasyon içermez.

Karotis Vertebral Doppler için hazırlık gerekir mi?

Yalnızca boyna kadar inen sakalı olan hastaların bu bölgedeki sakalları traş etmesi, görüntülemenin kalitesi için önemlidir. Bunun dışında herhangi bir hazırlık ihtiyacı yoktur.

 Karotis Vertebral Doppler hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Ultrason Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor