Your SEO optimized title

Gebelik Öncesi

Gebelik Öncesi

Gebelik Öncesi
Gebelik Öncesi

Gebelik öncesi dönem, kadınlar için gebelik kadar önemli bir dönemdir. Gebelik düşünen kadınların gebelik öncesi değerlendirilmesi, olası gebelik kayıplarının önüne geçmek için çok değerlidir.

Gebelik Öncesi  dönemde ya da gebeliğin oluşması için tedavi gören kişilerde yapılması gereken tetkiklerden biri de ultrasondur.

Gebelik Öncesinde Ultrason ile Nelere Bakılır

 1. Rahim: Rahimin değerlendirilmesinde miyomlar, rahim ağzındaki kistler, rahim duvar kalınlaşması, rahim duvarında veya rahim ağzında iltihap değerlendirilir.
 2. Yumurtalıklar: Yumurtalıkların incelenmesinde yumurtalıkların hacmi, yumurta sayısı, kist olup olmadığı, kist varsa boyutları ve niteliği belirtilir. Böylece anne adayının gebeliğe engel bir durumunun olup olmadığı anlaşılır. Bu ultrasonun transvajinal yapılması gerekir. Pelvik ultrasonda bu kadar detay elde edilemeyebilir. Tüp bebek tedavisi gören hastalarda özellikle yumurtalık hacmi ve yumurtalıklardaki folikül yani yumurta sayısı değerlendirilir.
 3. Tiroid: Tiroid bezinin değerlendirilmesinde kan tahlili ile birlikte ultrason değerlidir. Tiroid bezinin az çalışması, tiroidit gibi hastalıklar gebelik oluşması ve/veya ilerlemesi açısından problem yaratabilir. Ayrıca bazı insanlarda tiroidde nodüller olabilir ve bu nodüllerin de deneyimli gözler tarafından tetkiki gereklidir. Nitekim bazı nodüller kanser olabilir. Bu durumda gebelik öncesi bu hastalıkların tespit edilip tedavi edilmesi sağlıklı bir gebelik için olmazsa olmazdır.
 4. Meme: Meme incelemesi gebelik öncesi yapılması gereken bir başka ultrason şeklidir. Bu sayede memede bulunan değişiklikler önceden tespit edilir, gerekli tedaviler varsa yapılır. Meme kanseri de maalesef kadınlarda ölümlerin 1 numaralı nedenlerindendir. Bu nedenle yılda en az 1 defa meme ultrasonu yapılmalı, özellikle gebelik düşünülüyorsa mutlaka meme ultrasonu ile değerlendirilmelidir.
 5. Karın: Karın içi organlar da gebelik öncesi ultrason ile değerlendirilmesi gereken organlardır. Örneğin safra kesesinde olan bir taş, gebelikte kanala düşebilir ve gebeye ciddi problem yaratabilir. Aynı şekilde hali hazırda böbrekte olan taşlar gebelikte kanala düşebilir ve gebelik kaybına bile neden olabilir. Ya da karaciğerde tedavi edilmesi gereken kistler olabilir ve gebelikte tedavi edilemeyeceği için daha büyük sıkıntılar çıkarabilir. Bu nedenle gebelik öncesi karın içi organların da ultrason ile değerlendirilmesi uygun olacaktır.

Ultrason, radyasyon içermeyen, kolay uygulanabilir, acı vermeyen ve kullanıcıya bağımlı bir tetkiktir. Mutlaka konusunda uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Gebelik Öncesi kontrolleriniz ve ayrıntılı tetkikleriniz için bize ulaşın

2 thoughts on “Gebelik Öncesi

 1. hocam merhaba,
  kan testime göre hamile olduğumu tespit ettiler. ancak gebelik öncesi yazınızda bahsettiğiniz tetkikleri yaptırmadım. acaba ne gibi sakıncalar olabilir. bu tetkikleri yaptırmamış olmak önemli bir sorun oluşturur mu?

  1. Merhabalar,
   Bu tetkikleri yaptırmamış olmanız önemli bir sorun oluşturmaz. Ancak doktor kontrolünüz sırasında yaptırılmasında fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor