Your SEO optimized title

Kalça Ultrasonu

Kalça Ultrasonu

kalça ultrasonu
Kalça Ultrasonu

Erken bebeklik döneminde önemli bir tetkik Kalça Ultrasonu

Bu tetkikin 2 ila 6 ay arasındaki bebeklere yapılması gereklidir.

Doğuştan kalça çıkığının anlaşılabilmesinin en önemli yolu olan bu yöntem sağlık bakanlığı tarafından önerilmektedir.

Gelişimsel Kalça Çıkığı (Displazisi) nedenleri

  • Anne hormonları çocuk kalça ekleminde gevşeklik yapabilir. (Doğum sırasında anne tarafından salgılanan relaksin hormonu, annenin kalça kemiklerinin genişleyerek doğumun kolaylaştırılmasını sağlıyor, kan yoluyla bebeğe geçerse bebeğin de kalça eklemleri genişler, bu durum bebekte doğuştan kalça çıkığına neden olabilir.)
  • Bebek kız çocuğu ve/veya ilk çocuk ise,
  • Ailede GKD olayları yaşandıysa,
  • Sezaryenle doğum sırasında, ters doğumlarda,
  • Doğum kilosu fazla ise,
  • Bölgesel faktörler varsa (sık GKD vakası, kundak sargısı vs)

Güvenilir Tarama Yöntemi

Ülkemizde doğum sonrası 2-6 ay arasında bu konuda deneyimli radyologlar tarafından ultrason ile tarama yapılmaktadır. Doğuştan kalça çıkığı taraması işlemi ağrısızdır, radyasyon içermemesi sebebiyle de tercih nedenidir. Bu tetkikin yapılması için bebekte özel bir hazırlık yapılması gerekmemekle birlikte aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Kalça Ultrasonu nasıl yapılır? Hazırlık gerekir mi?

  • Bebeklerin karnı tok, altı temiz olmalı; uykusunu almış olmalıdır.
  • Bebeğin annesi ya da babası işlem sırasında bebekle beraber bulunmalı, bebekle göz temasını kaybetmemelidir.
  • Yapılan ultrason sırasında uzman bir radyolog tarafından, sakin ve rahat bir ortamda işlem yapılmalı, işleme uzun vakit ayrılabilmelidir.

Yaptırmak şart mı?

Doğuştan kalça çıkığı- GKD,  ne kadar erken teşhis edilirse o kadar kolay tedavi edilebilir. Geç fark edilirse ilerleyen yaşlarda yürümede aksamalara ve daha ciddi sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle gecikmeden kalça ultrasonu randevusu almanızı tavsiye ederiz.

Bir anımı anlatmak isterim.

Yıllar önce bir teyze geldi bana, iki yana yatarak ve biraz da topallayarak. ‘Evladım, kalça ultrasonu çekiyomuşun, benimkini de bi çekiver’ dedi. Yapılan kalça ultrasonunun bebeklere yapıldığını öğrenince de vazgeçmedi, ‘ E biz de bebekleşiyoz artık, çekiversen nolur?’ diye ısrar etti. İkna edinceye kadar epeyce bir dil dökmüştüm.

WHO (World Health Organisation- Dünya Sağlık Örgütü) yayınladığı istatiki veriler, her yıl doğan bin çocuktan yaklaşık iki-üçünde Doğuştan Kalça Çıkığı- Gelişimsel Kalça Displazisi (GKD)  görüldüğünü ifade etmektedir. Bu nedenle bu hastalığın önemsenmesi gereken bir hastalık olduğu uluslararası kurumlarca da dikkat çekilmiştir.

Doğuştan kalçı çıkığı taraması yaptırmak için lütfen randevu alınız

bize-ulasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor