Your SEO optimized title

Ultrason

Ultrason nedir
Ultrason nedir

Ultrason insan kulağının işitemeyeceği frekans aralığındaki ses dalgalarından faydalanarak görüntüleme yapmaya yarayan bir teknolojidir. Burada bahsedilen ses dalgaları yüksek frekanslı olduğu için insan kulağı tarafından işitilemez.
Ultrason ile yapılan çalışmanın temel prensibi ses dalgalarının değişik doku ve organlardan farklı şekilde yansıması özelliğine dayanır. İnsan organlarının her birinin doku özelliği bir diğerinden farklı olduğu için her birinin gönderilen ultrason sinyalini yansıtma düzeyi farklıdır. Bu nedenle tıbbın sadece kadın hastalıkları ve doğum dalında değil hemen hemen bütün branşlarında kullanılan çok faydalı ve yaygın bir görüntüleme tekniğidir.
Ultrason cihazının ses dalgaları gönderen ve dokulardan geri dönen ses dalgalarını algılayan vücuda tutulan kısmına prob denir. Prob geri dönen ses dalgalarını algılar ve bunları bir tür bilgisayar içerisinde işleyerek görüntüye dönüştürür. Görüntü monitörde izlenir.
İzlenen görüntü bu konunun eğitimini almış uzmanlaşmış gözlerde anlam kazanarak başlanacak tedavinin ilk ve en önemli basamağı geçilmiş olur.

Top
× Soru Sor