Your SEO optimized title

Bebekte Böbrek Genişlemesi

Bebekte Böbrek Genişlemesi

Bebekte Böbrek Genişlemesi
Bebekte Böbrek Genişlemesi

Bebekte böbrek genişlemesi, anne karnında iken de doğduktan sonra da oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Anne karnındaki bebeklerde olan böbrek genişlemesi, mekanik problemlerden kaynaklanabileceği gibi kromozom anormalliklerine de işaret edebilir.

Bebeğin Böbreklerinin Genişlemesi

Bebekler anne karnında iken içinde bulunduğu amniyon sıvısından su içer, midesi dolar, sonra bu su barsaklardan emilip böbreklere gelir. Böbreklerden süzülen su mesaneye dolar. Bebek amniyon sıvısına çişini yapar. Ancak çişi yetişkinlerin idrarı gibi değildir. Çünkü atık maddeler göbek kordonu aracılığıyla anne tarafından temizlenir. Bu süreç bebeğin sindirim ve boşaltım sisteminin sağlıklı biçimde çalışıp çalışmadığı test edilir. Bu sayede  bebeğin yutağında problem var mı, midesi doluyor mu, barsaklardan emilim olup böbreklere ulaşıyor mu, böbreklerden mesaneye rahat geçiyor mu, mesane uygun büyüklükte mi hepsi test edilmiş olur.

Bebekte böbrek genişlemesi, böbreklerin çıkış yolunda darlık ya da idrar yollarının mesaneye giriş yolunda darlık olabileceğini düşündürür. Bu  rahatsızlıkların bazıları anne karnında sadece takip edilirken bazıları anne karnında tedavi edilir. Bazı rahatsızlıklar da doğumdan sonra takip ve tedavi edilmektedir.

Bebeğin böbreğinin genişlemesine tıp dilinde renal pelvis dilatasyonu denir. Böbrek pelvisi ön arka çapı önemlidir; 5-9 mm arasında olması hafif-orta derecede piyelektazi, 10 mm üzerinde olması ciddi piyelektazi olarak tanımlanır.

Bebekte Böbrek Genişlemesi hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor