Your SEO optimized title

Tiroid Ultrasonu

Tiroid Ultrasonu,

Tiroid ultrasonu
Tiroid ultrasonu

Tiroid Ultrasonu boyundaki tiroid bezinin değerlendirilmesi için yapılan ultrason yöntemidir. Tiroid bezinin iyi huylu ve kötü huylu hastalıkları vardır.

Tiroid ultrasonu tiroid bezindeki anormallikleri, guatr veya nodulu saptamak için kullanılan faydalı bir tetkiktir. Bu tetkikte, ultrason aletinin prob denen ufak bir parçasını boyun bölgesine konularak ses dalgası gönderilmesi ve bu ses dalgalarının görüntüsünün bilgisayar ekranında görülmesi ile yapılan bir tetkiktir. Tiroid utrasonu için ses dalgası olduğundan gebelerde de güvenle yapılabilir.

İyi huylu Tiroid hastalıkları

  1. Guatr: Nodüllü veya difüz guatr olarak ikiye ayrılır. Bu hastalıkta temel problem tiroid bezinin büyümesidir. Nodül var ise altı ayda bir kötü huylu değişim açısından konusunda uzman radyologlar tarafından değerlendirilmelidir.
  2. Tiroidit: Tiroid bezinin mikropsuz iltihabıdır. Otoimmundur yani hastanın kendi bağışıklık hücreleri kendi hücrelerine saldırır. Gebelikte de gelişebilir. Tiroidit ayrıca genetik geçişli olabilir. Örneğin Hashimato (Haşimato) Tiroidit gibi.  Hashimato tiroiditin yakın takibi gereklidir. Haşimato tiroiditte nodül gelişirse kötü yönde değişim meydana gelebilir.

Kötü Huylu Tiroid hastalıkları

Bu tetkik yöntemi ile

  1. Papiller Tiroid Ca: Tiroidin nispeten iyi huylu kanseridir. Tiroid ultrasonunu yapan tecrübeli gözler tarafından tespit edilebilir. Biyopsi ile tanının desteklenmesi gerekir.
  2. Folliküler Tiroid Ca: Daha çok 50 yaş üstü kadınlarda görülür. Daha agresif seyreden kanser tipidir. Tiroidin çok kötü huylu kanseridir. Lenf bezlerine yayılır. Ultrason ile fark edilir biyopsi ile kesin tanı konulur.

Tiroid Ultrasonu Ne Zaman Yapılır?

 Tiroid ultrasonu ne zaman yapılır? sorusunun net bir cevabı yoktur. Gebelik döneminde boyun ağrısı olduğunda, genel olarak bir boyun ağrısı olduğunda yapılabilir. Önerilen yılda en az bir defa tiroid ultrasonu yapılmasıdır. Tiroid ultrasonu, tiroid kanserinin teşhisinde de önemli bir yer taşımaktadır. Daha ileri tetkik olarak tiroid biyopsisi gerekebilir. Böyle bir ihtiyacın doğması halinde tiroid biyopsisi aynı gün yapılabilmektedir.

Tiroid Ultrasonu yaptırmak ve daha fazla bilgi için randevu alın

Ultrason Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor