Your SEO optimized title

Transfontanel Ultrason

Transfontanel Ultrason Nedir?

Yenidoğan döneminde bebeğin beyin yapılarının radyasyon olmadan değerlendirilebilmesini sağlar. Kullanım alanları, hastanın şikâyetleri ve klinik bulgular birlikte değerlendirilerek klinisyen ve uzman radyolog işbirliği ile genişletilebilir. Transfontanel ultrason ile beyin içi incelemesi yapılır. Böyle bir durumda akla neden MR ya da bilgisayarlı tomografi kullanılmadığı gelebilir. Öncelikle hastanın bebek olması ve hareketsiz duramaması nedeniyle MR veya Tomografi görüntüsü almak mümkün olamadığı gibi fontanel ( bıngıldak ) açıklığın bulunması da işleme olanak sağlamaktadır. Bebeklerde bıngıldaktan yapılan tetkik bebek için son derece rahat ve zararsız bir tetkiktir.

Transfontanel Ultrason
Transfontanel Ultrason

Transfontanel Ultrason ile;

  • Bebek beyin gelişiminin değerlendirilmesi,
  • Bebek beyin hasarının ve yapısal anormalliklerin belirlenmesi,
  • Bebekteki genetik anomaliler,
  • Serebrovasküler olay ve beyin kanaması,
  • Bebekte Hidrosefali,
    Bu tetkikte hasta uyumu çok iyidir ve hemen her hastada uygulanabilir. Herhangi bir nedenle fontanel açıklığı olmayan ve yaşın ilerlemesi nedeniyle (genellikle 18 ay) fontanelleri kapalı olan yenidoğanlarda Transfontanel Ultrason gerçekleştirilemez.

 

Transfontanel Ultrasonu

  • Kim yapmalı?
  • Kim raporlandırmalı?

Bu inceleme için özel nitelikler ve sorumluluklar.

Transfontanel Ultrason yapılması, inceleme gerekliliğinin belirlenmesi, incelemenin nasıl yapılacağı, değerlendirilmesi, raporlandırılması süreçleri ile bir bütündür. Bu sürecin bütününden sorumlu olan radyoloji uzmanıdır.

Kullanım sırasında tıbbi karar vermeyi gerektiren ultrasonografi cihazı doğrudan radyoloji uzmanı tarafından kullanılır.İşlem radyologlar tarafından yapılmalı ve raporlanmalıdır. Transfontanel Ultrason bulguları klinik bulgularla birlikte değerlendirilmelidir.

İncelemenin başarısı deneyimli kişiler tarafından yapıldığında artar. İşlemi gerçekleştiren radyolog güvenilir bir Transfontanel Ultrason tetkiki gerçekleştirmek için yeterli eğitimi almış olmalı, yenidoğanların beyin anatomisini ve ortaya çıkabilecek problemleri iyi bilmelidir.

Transfontanel ultrason hakkında bilgi almak ve randevu için bize ulaşın

bize-ulasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor