Your SEO optimized title

Bebekte Barsak Parlaklığı

Bebekte Barsak Parlaklığı

Barsak Parlaklığı
Barsak Parlaklığı

Ayrıntılı Gebe Ultrasonu sırasında tespit edilebilecek bulgulardan bitanesi de Bebekte Barsak Parlaklığı dır. Barsak parlaklığındaki artış, tek başına olabileceği gibi bazı anomalilere de eşlik edebilir.

Barsak parlaklığı tek başına ise;

 • Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı içine kanama olmuş ve bebek bunu yutmuş olabilir.
 • Erken gebelik haftasına bağlı olabilir.
 • Barsak tıkanması olabilir.

Veya eşlik eden diğer bulguları varsa

 • Down Sendromu olabilir.
 • Kistik fibrozis hastalığı olabilir.
 • CMV enfeksiyonu olabilir.

Barsak parlaklığına eşlik eden başkaca bulgu olmadığı hallerde ultrason takibi yeterli olacaktır. Genellikle zamanla kaybolur.

Barsak parlaklığına eşlik eden başkaca bulgular olması halinde ileri genetik tanı ve tetkik yollarına başvurulması faydalı olacaktır.

Bebekte Barsak Parlaklığı hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın.

6 thoughts on “Bebekte Barsak Parlaklığı

 1. Bebekte barsak parlaklığı hangi durumda görülür hocam. bunun sebebi annenin yedikleri olabilir mi?

  1. Merhabalar,
   Bebekte barsak parlaklığı bazı genetik hastalıklarla birlikte görüldüğü gibi kanamaya bağlı da olabilir. Ancak yediklerinizin bebeğindeki parlaklıkla ilgisi yoktur.

 2. Merhabalar subkoryonik hematomdan dolayi asiri derece kanamam oldu sonrasinda usg kontrolunda barsakta parlaklik görüldü rahim icindeki kanama amniyon sivisina gecmis olabilir mi ?

  1. Merhaba Beyza hanım. Muhtemelen öyle olmuştur. Bebekler içinde bulundukları amniyon sıvısını içip oraya çiş yaparlar. Ancak onların çişi bizimki gibi değil, devri daim havuz gibi içtiklerini çıkarırlar. Bu arada kanlı amniyon sıvısı yutmuş olabilir ve bu da barsakta parlaklık olarak görülebilir. Ekstra bir problem yoksa korkulacak bir durum değildir. Sağlıklı bir gebelik dilerim.

 3. Merhaba. 31. Haftadan sonra bebeğimin akcigerinde kist olduğunu göbek kordonunda tek arter olduğunu ve barsakta parlaklık olduğunu söylediler bu down sendromu ya da diğer sendromlar için kesin tanı koyar mı ?

 4. Serkan bey merhaba öncelikle paylasimlarinizi ve bilgilendirmelerinizi özenle takip ediyorum. 20 + 2 günlük gebeliğim var. Bugün detaylı ultrasona gittim. Bebegimin bagirsaklarinda parlaklık olduğu söylendi. Onun dışında herhangi bir sorun olmadığını belirtildi.2 li testim iyi çıktığı icin üçlü testin gerek olmadığını söylemişti diğer doktorum. Herhangi bir kanamam da olmadi suana kadar. Benim suan yaptirmam gereken testler nedir bu durum tek başına büyük bir sorun mudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor