Your SEO optimized title

Doppler İncelemesi Nedir?

Doppler İncelemesi Nedir

Doppler İncelemesi Nedir
Doppler İncelemesi Nedir

Doppler İncelemesi Nedir ? Doppler incelemesinin ilk uygulamasını hazırlayan Christian Doppler adlı bilim adamının ismiyle anılan Doppler tetkiki tıpta bölgesel kan akım hızındaki değişikliklerinin değerlendirilmesinde sıkça kullanılan bir tetkiktir. Doppler incelemesi esnasında hareket etmekte olan bir nesneye yüksek frekanslı ses dalgaları gönderilmekte ve sesin geri dönüşü izlenmektedir.

Doppler ile gönderilen ve geri alınan bu yüksek frekanslı ses dalgaları nesnenin hızına göre değişmekte ve bu farklılık bilgisayar tarafından işlenip ekrana grafiksel şekilde aktarılabilmektedir.

Böylece belli bir damarın içindeki kanın akış hızı hem biçim şekilde görüntülenebilmekte hem de akış hızına karşı oluşan direnç de matematiksel olarak hesaplanabilmektedir.Tıptaki uygulamalarda hareket eden nesne damar içinde hareket eden alyuvarlar, yani akmakta olan kandır. Ortaya çıkan görüntüye de doppler akım eğrileri ismi verilir.

Doppler tetkiki esnasında ölçümü yapılacak olan damarın bulunması doğru bölgenin akımının ölçümlenebilmesi açısından çok önemlidir.

Bu da iki şekilde mümkün olabilmektedir. Renkli Doppler cihazlarıyla bölgedeki damarların renkli şekilde görüntülenmesi ve incelenecek damarın bu görüntüden seçilmesi, yada oluşan Doppler akım eğrileri arasından incelenecek damarın o damara özgün akım eğrisinin görüntüsü bulunana kadar adeta deneme yanılma yoluyla incelemenin sürdürülmesidir.

En doğru ve kısa yol elbetteki renkli sistemler kullanılarak tetkik edilecek damarın görülerek ölçülmesidir. Fakat renkli Doppler sistemleri öteki sistemlere göre çok daha pahalıdır.

Gebelikte damarlarda oluşan natürel değişiklikler

Plasenta oluşmaya başladığı andan itibaren anne karnındaki bebeğe mümkün olabilecek en fazla miktarda kan akımını ulaştırmaya yönelik şekilde plasentaya kan ulaştıran atardamarlarda (uterin arter) genişleme olur ve içlerinden geçen kana daha az direnç gösterirler. Böylece gebelik ilerledikçe bölgesel kan akımı artar. Bu hal kendini Doppler kan akımı ölçümlerinde direncin sayısal olarak düşmesi ve kan akım eğrilerinde önceden bölgede tabii olarak var olan çentikleşmenin ortadan kalkması olarak gösterir.

Çentikleşme vücuttaki atardamarlarda sık şekilde varolan bir bulgu olarak uterin arterlerde gebelikte sık şekilde 20. haftaya kadar kaybolmasına karşın, naturel seyrin bazan yavaş olabilmesi nedeni ile 24 hatta 26. haftaya kadar gecikebilir. Bu nedenle bazı gebelerin 20 nci haftalarında saptanan çentikleşme bulgusu 24 ila 26 ncı haftada yapılan ölçümlerde kaybolmuş olarak görülebilir.

Doppler ile yapılan incelemelerin bebek üzerine zararlı etkileri var mıdır?

Doppler incelemesi esnasında doku ısısının artmasına ve bölgesel erimeye neden olma özelliği normal ultrasondan daha fazladır. Bu nedenle normal ultrasonun güvenilir olduğunu belirten çalışmaları Doppler incelemelerine uyarlamak imkansızdır. Lakin yapılan çalışmalar ve doktorların klinik izlemleri nitelik kontrolü düzenli şekilde yapılan bir doppler cihazıyla, tecrübeli bir kişi sebebi ile yalnızca lüzumlu durumlarda uygulanan ve mümkün olan en kısa zamanda tamamlanan bir Doppler incelemesinin bebek üzerinde zararlı olmasının olağan olmadığını göstermektedir.

Doppler İncelemesi Nedir sonuza cevap almak ve randevu için bize ulaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor