Your SEO optimized title

Down Sendromu Riski

Down Sendromu Riski karşısında;

Down sendromu riski her zaman vardır
Down sendromu riski ileri gebelik yaşında yüksektir.

Down Sendromu riski – Trizomi 21, gebelik boyunca hastanın uykularını kaçıran bir risktir. Ultrason klinik olarak uzun zamandır deneyim ve tecrübelerimizle işlevsel olarak faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Birçok alanda kullanmış olduğumuz ultrason teşhis ve tanılar için oldukça yararlı hale gelmiş bulunmaktadır. Ancak çoğunlukla bebek izlem, ya da gebelik takibinde kullandığımız ultrason cihazlarımızla genel olarak bebeklerin gelişimini, cinsiyetini, büyümesini, beslenmesini takip etmekteyiz.

Down Sendromu Riski kimlerde daha fazladır?

Down sendromu, anne karnında teşhis edilebilen bir kromozom anormalliğidir. Normalde vücut hücrelerimizde 21. kromozom 2 adet bulunmaktadır. Down sendromlu bebeklerde 21. kromozom 2 adet değil 3 adet bulunmaktadır, bu nedenle hastalık ayrıca Trizomi 21 olarak da adlandırılmaktadır.

Down sendromu riski olan gebelikler, genellikle ileri anne yaşı olduğunda karşımıza çıkmaktadır. Ama genç anne adaylarında da bazen Down sendromu riski yüksek olabilir. Down sendromu riski , ikili-üçlü testlerde  oransal bir yükseklik ile tespit edilir. İkili-üçlü testler, anne kanından yapılan değerlendirmelerdir. Bu testler %100 kesin sonuç değildir, sadece ihtimal konusunda bir fikir verir. Bu riskin yüksek çıktığı durumlarda gebenin konusunda uzman hekimler tarafından ayrıntılı incelenmesi gerekir.

Yapılan değerlendirme 11-13 hafta ve 18-22. haftalarda yapılır. Değerlendirmeler sırasında bebeğin başından ayak parmağının ucuna kadar tüm organları değerlendirilir.

Down Sendromu Riski yüksek olan gebeliklerde neler görülebilir?

Tüm gebeliklerde bebeğin başından ayak ucuna organları değerlendirilir. Down sendromu riski olan gebeliklerde görülebilecek bir takım değişiklikler vardır. Bunlar:

Major bulgular

 1. Kalp odacıkları arasında delikler olabilir (özellikle ventriküler septal defekt)
 2. Kalp odacıkları geniş olabilir(ventrikülomegali)
 3.  Özellikle boyun seviyesinde cilt altında sıvı birikmesi(Kistik higroma)
 4.  Barsak tıkanıklığı(Duodenal atrezi)
 5. Ense kalınlığında artış

Minör bulgular

 1. Kısa üst kol kemiği (humerus kısalığı-HL kısalığı)
 2. Kısa üst bacak kemiği (femur kısalığı-FL kısalığı)
 3. Kalpte parlaklık (kalpte ekojenik odak)
 4. Barsak parlaklığında artış (ekojenik barsak)
 5. Böbrekte genişleme (piyelektazi)
 6. Elde 5. parmak orta kemiğinde yokluk (klinodaktili)
 7. Ayak 1. parmağı ile 2. parmağı arasında ayrıklık (Sandal Gap sign)
 8. Burun kemiği yokluğu  ( nazal hipoplazi veya agenezi)

Son derece kaliteli cihazlar kullanmamız açısından down sendromu riski- Trizomi 21 gibi kalıcı ve büyük riskler taşıyan hastalıkların belirtilerini henüz bebek dünyaya gelmeden görebilmek ve teşhisi koyabilmek bizleri gururlandırmaktadır. Bu sonuçlara ve izlemlere göre riskin taşınıp taşınmadığını saptamakta ve buna göre gelişimler ortaya koymaktayız.

Her zaman tüm hastalarımıza en güzel ve en verimli şekilde görüntüleri iletmekte ve bu sonuçlara göre kendileriyle iletişime de geçmekteyiz. Ve genel olarak bebek izlem ve gelişimlerinde kullanmış olduğumuz ultrason cihazlarımızın dikkatli bir şekilde kullanılmasına her zaman özen göstermekteyiz. Böylece uzun ömürlü kullanmanın yanı sıra daha fazla alanda kullanmaya da fırsat tanımaktayız. Yalnızca bebek izlemleriyle sınırlı kalmayıp tüm iç organların takibinde ve hastalık belirtilerinde de kullanımına özen göstermekteyiz.

Down Sendromu Riskini en aza indirmek için ayrıntılı ultrason randevusu alınız.

2 thoughts on “Down Sendromu Riski

 1. Acilllll…böbrekte 5 ml sıvı kalpte parlama var.ikili dörtlü testler temiz burun ense vücut normal.dawn sendromu olabilir dendi bu ihtimal varmı.23 haftalık gebeyim

  1. Öncelikle geçmiş olsun,
   Düşükte olsa down sendromu riski var. Anne kanından yapılan MIPT testi ya da amniyosentez gerekebilir. Sağlıklı günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor