Your SEO optimized title

Gebelikte Ultrason Niçin Yapılır?

Gebelikte Ultrason Niçin Yapılır?

Gebelikte Ultrason Niçin Yapılır?
Gebelikte Ultrason Niçin Yapılır?

Bir kadın için en güzel duygulardan birisi anne olmaktır. Özellikle evli bayanlar her zaman için anne olmanın hayalini kurarlar. Kendilerinden olan bir parçayı her zaman için kucaklarına alıp o mutluluğu yaşamak isterler. 9 ay boyunca çektikleri ağrılar, uykusuz geceler, ellerde, ayaklarda oluşan şişlikler, kimi zaman çok şiddetli şekilde gelen ağrılar, doğum sırasında dayanılması güç olan ağrı hep bebeği ilk kucağa alındığında tamamen unutulur.

O minik yavrunun nefesi anneye dünyada adeta cenneti yaşatır ve bu yavrunun daha anne karnına düştüğü ilk günden beri sağlıklı olmasını isterler. Çünkü anneler için en önemli olan yavrularının sağlıklı ve huzurlu olmasıdır. Dünyaya daha gelmese bile kendiden aldığı her vitaminin, proteinin iyi beslenmekten geçtiğini bilirler.

Peki anne için bu kadar önemli olan bebeğin sağlığı anne karnında nasıl bilinecektir?

Özellikle teknolojilerin gelişmesiyle beraber tıp alanında gözle görülür değişimler yaşanmıştır. Çoğu zaman teknolojinin ulaşmadığı noktalarda bebeğin sağlık durumu anlaşılamadığından bebeklerin engelli ve hastalıklı doğması muhtemel olmaktadır. ancak günümüzde gelişen ultrason adlı cihaz bu sıkıntıları tamamen ortadan kaldırmakta ve bebeğin durumu ile ilgili an be an istenirse görüntü alınabilmektedir.

Belirtmek gerekir ki, bu teknoloji de ses dalgaları kullanılmaktadır.

Bu sebeple dilediğiniz kadar ultrason cihazında bebeğinizi kontrol edin bebeğe herhangi bir zararı dokunmamaktadır. Ayrıca olası bebek rahatsızlıklarında erkenden önlem alarak bu durumun önüne geçilmekte ve hem anne sağlığını hem de bebeğin sağlığını korumaktadır. Özellikle bebekte oluşabilecek bazı önemli anormallikler de anne sağlığı da ciddi biçimde etkilenmekte ve hayati tehlikelere varabilmektedir. Bu sebeple bebeğin kontrolü her zaman için çok fazla önem arz etmektedir anne adayı gebelik durumundan şüphelendiği anda radyoloji uzmanına başvurmalıdır.

Belirtelim ki, bir annenin sağlığı her zaman için bebeğin sağlığından daha önemlidir.

Çünkü bebeğin anne karnına düştüğü günden itibaren sağlıklı gelişmesi çok önemlidir. Belirtelim ki, bir annenin sağlığı her zaman için bebeğin sağlığından daha önemlidir. Bu sebeple bu kontrollere gebeliğin ilk günlerinden itibaren sıklıkla gitmek gerekmektedir. Ayrıca gebelik için bazı önemli haftalarda bulunmaktadır. Bu haftalarda da sık sık kadın doğum uzmanlarına gidilmek suretiyle bebeğin sağlık ve gelişim durumu hakkında bilgi alınması gerekir. Yani bir anne adayı bebeğinde gelişimler de sıklıkla doktorun gözetimi altında bulunmalıdır. Bu sebeple bebeğin gelişimi radyoloji uzmanı tarafından yapılan ultrason cihazında görüntülenebilir. Bebeğin boyu, kilosu, cinsiyeti, amnion sıvısı miktarı, ense kalınlığı, kollarda ve bacaklardaki gelişmeler, yüzün ve vücudun oturması, kemik gelişimi ölçümü bu cihaz sayesinde rahatlıkla yapılabilmekte ve içinde olunduğu haftadaki normal gelişimi ne derece sağlıklı ve doğru ilerlediği sürekli gözlemlenmektedir. Bu cihaz ile birlikte artık bebekte oluşan her türlü gelişim rahatlıkla izlenmekte ve aile üyelerine bu konuda her türlü bilgi verilmektedir.

Gebelikte Ultrason Niçin Yapılır? ve daha fazla bilgi için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor