Your SEO optimized title

Ultrason Nedir? Nasıl Çalışır?

Ultrason nedir?

Ultrason nedir sorusuna en güzel cevap bu resimde açıklanmıştır
Ultrason nedir sorusuna en güzel cevap bu resimde açıklanmıştır

Ultrason Nedir? Ultrason diğer adıyla ultrasonografi yüksek frekanslı ses dalgası demektir. Ancak tıpta kullanılan ultrason ise yüksek frekanslı ses kullanılarak yapılan tıbbi tetkik tekniğine verilen addır.

Ultrason ile tetkik yapmanın ana fikri bir takım deniz memelilerinin yönlerini ve çevrelerindeki objeleri kavrayabilmek için ultrasonu kullanmalarından ortaya çıkmıştır. Okyanuslarda yaşan yunus balıkları çevrelerindeki objeleri suyun kısıtlı görüş alanı dolayısıyla ses ile tespit etmeye çalışırlar. Bunun için yunus balıkları yüksek frekanslı bir ses dalgasını algılamak istedikleri objenin üzerine gönderirler. Objeye çarpan ses dalgasının geri dönüş hızı ve miktarına göre de objenin büyüklüğü ve şekli hakkında bilgi sahibi olurlar. Burada yunus balıkları suda yüzen bir nesnenin yiyecek bir şey mi yoksa sert bir taş parçası mı olduğunu çok çabuk anlarlar.

İşte bu fikirden hareket ile ortaya çıkan ultrason ile tespit ve tetkik çalışmaları yüksek teknolojili ultrason cihazlarının üretilmesini sağlamıştır. Bu cihazlar prob denilen parçasından insan vücudunun içine önce yüksek frekanslı bir ses dalgası gönderir aynı zamanda gönderdiği sesin yankısını da algılayarak algılanan yankının bilgisayar yardımı ile işlenmesi sonucu radyoloji uzmanlarının anlayabileceği bir görüntü haline getirirler.

Ultrason cihazı ile insan vücudunda bulunan yumuşak dokuların ve organların durumu incelenebilir.

Dokular ve organlar içinde bulunan tümörler veya hamile bir kadının karnındaki bebek de bu sayede incelenebilir ve durumu hakkında bilgi edinilebilir.

Örneğin gebe ultrasonu sırasında anne karnındaki bebeğe gönderilen ses dalgalarının yansımaları ile bebeğin tüm organları görüntülenir ve bu görüntüleme bilgileri sayesinde bebeğin sağlık durumu hakkında kanaat sahibi olunur. Aynı şekilde böbrek hastası olan bir kişinin renal ultrason ile börekleri incelenir ve böbreklerindeki rahatsızlığın ne olduğu ne seviyede olduğu taş var ise taşın büyüklüğü gibi bilgilere sahip olunur. Son yıllarda ultrason modern tıbbın başvurmaktan vazgeçmediği bir tetkik yöntemi olmuştur.

Ultrason ile yapılabilen tetkikler hakkında internet sitemizde ayrıntılı yazılar bulacaksınız.

Ultrason hakkında daha fazla bilgi ve randevu için bize ulaşın

bize-ulasin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
Soru Sor