Your SEO optimized title

Ultrason ile Neler Tespit Edilir?

Ultrason ile Neler Tespit Edilir?

Ultrason ile Neler Tespit Edilir?
Ultrason ile Neler Tespit Edilir?

Bugüne kadar gelişen teknolojiler, tıp alanında birçok yeniliğin doğmasını sağlamıştır. Özellikle gebelik durumunda yoğun olarak kullanılan ultrason cihazları bu konuda ilk çıkan cihazlara göre çok büyük değişimler göstermiştir. Her ne kadar günümüzde de kullanılsa da siyah beyaz gösteren ultrason cihazları revaçtadır. yeni bir gelişmiş cihaz olsa da 4 boyutlu görüntüleme sistemi her yerde bulunmamakta sadece özel klinik ve hastanelerde bulunabilmektedir.

Belirtelim ki, bu cihaz sayesinde artık bazı hastalıklar vücuda çok fazla yayılmadan tespit edilip tedavi edilebilmektedir. Bu sebeple bu cihazı kullanan doktorlar hastanın rahatsız olan bölgesinde herhangi bir anormallik olduğunda bu anormalliği rahatlıkla fark edebilmekte ve tedavi şeklini ona göre belirlemektedir.

Cihaz ses dalgalarıyla görüntü veren bir cihazdır.

Bu cihaz özellikle karın bölgesi ve çevresinde oluşan bazı rahatsızlık ve gebeliklerin tespitinde kullanılmaktadır. Bu rahatsızlığın tespiti için kullanılan cihaz ses dalgalarıyla görüntü veren bir cihazdır. Belirtelim ki, insan kulağının hiçbir şekilde duyamayacağı bir yüksek frekansta ses dalgası gönderen bu cihaz organların sesi yansıtması oranınca siyah ve beyaz görüntü vermektedir. Bu sebeple bu görüntülerde görülen anormallikler bu görüntüler sayesinde görülebilmekte ve o yönde bir tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca belirtelim ki, sadece karın duvarı değil, mide rahatsızlıkları, bağırsak ve apandist rahatsızlıkları, safra kesesi rahatsızlıkları ve karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları,uterus,ve overdeki patolojiler de bu cihaz sayesinde görüntülenmektedir.

Ultrason sayesinde cerrahi müdahale için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır.

Ayrıca belirtelim ki, safra kesesinde oluşabilen taşların görünümü de yine bu cihaz sayesinde görüntülenerek fark edilmekte ve cerrahi müdahale için gerekli hazırlıklar yapılmaktadır. Ancak ultrason cihazının en sık kullanıldığı yer ise gebelik dönemleridir. Bu dönemde anne adayı sık sık doktora başvurarak bebeğin sağlık durumu ve gelişimi hakkında bilgiler almakta ve anormal bir durum gözlenildiğinde hemen müdahale edilmektedir. Ayrıca gebelik için en önemli haftalardan birisi de 11-13. Haftalar arasındadır. Bu haftalarda bebeğin gelişimi çok hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden anne adayı mutlaka Radyoloji uzmanına başvurmalı ve ultrason ile bebeğin sağlığını ve gelişimini kontrol ettirilmelidir. Bu haftalar dışından önemli olan başka bir hafta ise 15-20. Haftalardır. Bu haftalar itibariyle bebeğin cinsiyeti belli olur. Mesleğinde uzman bir radyolog cinsiyet tespitini kolaylıkla yapabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor