Your SEO optimized title

Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason

Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason

Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason
Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason

Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason jinekolojik hastalıkların daha iyi tanımlanabilmesi için yapılan bir Doppler Ultrason türüdür. Daha çok jinekolojik kitlelerin değerlendirilmesi için uygulanan bir tetkiktir. Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason, iki tür yolla yapılabilir:

  1. Pelvik Renkli Doppler Ultrason: Karından yapılan Doppler Ultrason türüdür.
  2. Transvajinal Renkli Doppler Ultrason:Vajinal yolla yapılan Doppler Ultrason türüdür.

Pelvik Renkli Doppler Ultrason:

Bu tetkik sırasında hastanın idrara sıkışık olması gereklidir. Normal ultrason probu ile karından değerlendirme yapılır. Transvajinal probla değerlendirilmek istemeyen hastalarda, bekar hastalarda ya da pelvis dışına çıkmış büyük kitlelerde tercih edilen bir yöntemdir.

Transvajinal Renkli Doppler Ultrason :

Bu tetkik sırasında hastanın idrara sıkışık olması istenmez hatta idrarını boşaltması istenir. Transvajinal yolla yapılan inceleme sırasında jinekolojik organlar daha yakından değerlendirilir. Özellikle karın yağ dokusu fazla olan hastalarda karından alınan görüntülere kıyasla çok daha fazla yol göstericidir.

Jinekolojik Renkli Doppler ile nelere bakılır?

Jinekolojik Ultrason ile rahim (uterus),  yumurtalıklar (overler) ve bu alandaki diğer organlar değerlendirilir. Rahim duvar kalınlığı (endometrial hiperplazi), rahim duvarındaki polipler (endometrial polip), rahimdeki kalınlaşmalar (myomlar), yumurtalıklardaki sert ya da kistik lezyonlar ve bu bölgedeki diğer değişiklikler (dış gebelik ,endometriozis vs) tespit edilir. Bu tanımlanan organlardaki kitleler, ultrason ile tespit edildikten sonra Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason ile kanlanmaları yönünden değerlendirilir. Tümöral lezyonlar genellikle çok kanlanır ve düzensiz kenarlıdır. Değerlendirme, konusunda uzman, deneyimli gözler tarafından yapılmalıdır. Gerekirse ek tetkikler ve muayeneler de yapılabilir.

Renkli Doppler Ultrason radyasyon içerir mi?

Ultrason, ses dalgaları içeren bir tetkiktir. Radyasyon içermez, vücuda herhangi bir zararı yoktur. Gebelik sırasında bile bebeklerin Renkli Doppler Ultrason ile değerlendirilmesi mümkündür. Bu nedenle herhangi bir zararı olmadığı gibi yararı vardır. Çoğu zaman yapılan Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason sayesinde hastalara ek tetkik olarak  önerilen Tomografi gibi radyasyon içeren tetkiklere ihtiyaç kalmayabilir. Ama elbette ki doktorun şüphesi halinde, gereklilik görüldüğünde radyasyon içerse dahi Tomografi çekilebilir.

Jinekolojik Renkli Doppler Ultrason için bizi arayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Top
× Soru Sor